Віршовані загадки Глібова

Тема. Український поет і байкар Леонід Глібов. Віршовані загадки Глібова.
Мета. Поширювати знання учнів про українського поета і байкаря Глібова, ознайомити з його віршованими загадками, вчити виразно і вдумливо читати загадки, пояснювати способи їх відгадування;
розвивати кмітливість, розумові здібності, творчу уяву, зв'язне мовлення;
виховувати доброзичливість, позитивний настрій, активність.
Хід уроку
І. Повідомлення теми уроку.
Тема сьогоднішнього уроку позакласного читання «Український поет і байкар Леонід Глібов. Віршовані загадки Глібова».
ІІ. Повторення вивченого.
1.     Перегляд слайдів №1 - №9 – про життя Л.Глібова

2.    
















Повідомлення дослідницької групи «Це цікаво знати…»
* Леонід Глібов - учитель майже не запитував до­машніх завдань, виховував у своїх учнів свідоме ставлення до навчання.
* Леонід Глібов був учителем Петра Антоновича Косача — батька Лесі Українки. Маленька Леся виховувалась на творах Глібова. Коли вона читала напам'ять байку Глібова "Билина", то присутні не могли стримати сліз.
* Леонід Глібов брав участь у роботі театру чернігівської інтелігенції. На сцені цього театру виступала вперше гімназистка Марія Адасовська — майбутня велика українська актриса Марія Заньковецька — і Глібов тепло привітав її з першими творчими успіхами.
* Його називали Дідусь Кенир? Кажуть, що його бать­ко купив собі такого співучого кенера (канарку — чо­ловічого роду), що послухати спів птаха сходилися сусіди. На запитання, куди йдуть, вони казали: "До Івана Кенера" — так і прозвали батька по-вуличному "Кенир". Оце батькове прізвисько й стало псевдонімом письменника Леоніда Глібова.

-         А які його твори ви знаєте? Які з них вам найбільше подобаються або просто запам'ятались?    Відповіді учнів
3.     Вічно житимуть його твори, немов дорогоцінні скарби, вони переходитимуть віки:   Малята вчать ті сонячні слова,
Що ніби чародійник з рукава
Ти сипав їм і в мудрості не схибив.
М.Рильський
4.     Перегляд виставки книжок (якщо немає книг – слайди )



5.     Вікторина «З якого твору?» 
6.   



  Інсценізація байки Глібова «Коник - стрибунець»
Грає спокійна музика. Муравей ходить навколо мурашника, щось лагодить, складає, працює. В цей час коник – стрибунець спостерігає за ним з-за листка, перебігає з місця на місце.
Автор:
У степу, в траві пахучій,
Коник, вдатний молодець,
І веселий, і співучий,
І проворний стрибунець,
Чи в пшениченьку, чи в жито,
Досхочу розкошував
І цілісінькеє літо,
Не вгаваючи співав;
(Звучить жвава мелодія. Коник – стрибунець танцює)
Автор: Розгулявся на всі боки,
Все байдуже, все дарма…
Коли гульк — аж в степ широкий
Суне злючая зима.
(Звук завивання вітру. Коник перестає стрибати, присідає, труситься від холоду, тупцює від холоду…)
Автор: Коник плаче, серце мліє;
Кинувсь він до Мурав’я:
Коник:  Дядьку, он зима біліє!
От тепер же згину я!
Чуєш — в лісі ворон кряче,
Вітри буйнії гудуть?
Порятуй, порадь, земляче,
Як се лихо перебуть!
Мураха: Опізнився, небораче,—
Автор: Одказав земляк йому,—
Мураха: Хто кохав життя ледаче —
Непереливки тому.
Коник:  Як же в світі не радіти?
Все кругом тебе цвіте,—
пташки, квіти,
Любе літечко на те;
Скочиш на траву шовкову —
Все співав би та співав.—
Автор: На таку веселу мову
Муравей йому сказав:
Мураха:  Проспівав ти літо боже,—-
Вдача вже твоя така,—
А тепер танцюй, небоже,
На морозі гопака!

ІІІ. Робота над новим матеріалом.
Ануте, діти, ось сідайте!
Я загадку за хвіст піймав;
Подумайте і розгадайте,
Чи я диковину придбав.
Який цікавий початок у цій загадці! Ось такий інтригуючий зміст. Ну й дивовижа! Хто ж бо з нас не захоче прочитати її далі до кінця що ж воно там буде? А дідусь тільки посміхався собі, погладжуючи бороду, читайте, малята, мені того і треба.
Від дідуся Кенира діти отримували хитрі – хитрющі загадочки. Ось хоча б оця:
Хто доня?
Мати доні молодій
 Огородик наділила.
Розкошує доня мила,
Каже неньці — тісно їй:
  земляній сиджу коморі,
 А коса моя надворі".
Хочу цей раз штуку втнуть:
Не скажу, як доню звуть;
Ви ж до загадки верніться,
З краю пильно придивіться.
Придивилися? Складіть перші букви кожного ряд­ка зверху вниз! Ось і вийшла відгадка — морква.
І справді, на цей раз штуку втнув дідусь. Це ж треба так скласти загадку, щоб вона в собі містила замасковану відгадку.
Загадки Леоніда Глібова цікаві своєю формою і змістом. Вони нагадують дитині маленьку казочку із таємничим сюжетом.
А зараз попрацюємо із текстом акровірша, який називається «Химерний, маленький».

Химерний, маленький,
Бокастий, товстенький
Коханчик удавсь;
У тісто прибрався,
Чимсь смачним напхався,
В окропі купавсь.
На смак уродився,
Ще й маслом умився,
В макітрі скакав…
Недовго нажився,
У дірку скотився,
Круть-верть — та й пропав.
Хотів був догнати —
Шкода шкандибати:
Лови не лови!
А як його звати —
Лінуюсь сказати,
А нуте лиш ви!

«То ж, діду коханий,
Вареник гречаний!» —
Кричить дітвора.
Чому не вгадати!
Не бігать шукати
Такого добра.

1.     Читання І частини, відгадування
2.     Читання ІІ частини - відгадки

Комментариев нет:

Отправить комментарий