О.Олесь. Степ

Тема. О. Олесь «Згадую: так я в дитинстві любив...»; «Степ».
Мета: розширити знання дітей про життєвий і творчий шлях Олександра Олеся; розвивати вміння бачити словесні картини, розуміти красу поетичних творів; збагачувати мовлення образними виразами; удосконалювати навички правильного, виразного і свідомого читання; виховувати захоплення красою і мудрістю природи.

Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ü     Починаємо наш урок з перевірки домашнього завдання.
Назвіть твір, що самостійно читали вдома.
Хто його автор?
Якою була користь від криниці для природи і людей?
Для чого хлопчик кинув камінь у криницю?
Якими були наслідки цих пустощів?
Як би ви відповіли на питання дідуся?
ü     Вправи на розвиток швидкості читання
(учитель показує початок речення, а учні дочитують його до кінця)


У лузі, під ... (1)
На дубі перестав ... (5)
Камінь упав ... (3)
Минуло багато ... (6)
Підняв камінь... (2)
Засохла трава ... (4)
Не стало... (7)


ü     Мовно – логічне завдання.
Пронумерувати речення у порядку розвитку подій
ü     Зачитати як продовжили оповідання.
Висновок : Якщо ми будемо берегти природу, дбати про неї вона віддячить нам своєю красою і світ нам буде здаватися дивною казкою.
            Давним – давно, коли на Землі не було ще нічого, крізь шпаринку в ґрунті пробився росточок. Він зростав, на ньому з’явився пуп’янок. А з нього розквітла пишна квітка. Яка це була квітка, того ніхто не знає. Але, без сумніву, ясно одне: у світ прийшла краса.
            Погляньте на ці квіти. Яскраві, барвисті, неповторні. Ними захоплюються, милуються, оспівують у віршах і піснях. Один поет у 1923 році писав:
            Нехай мене чарують квіти,
            Нехай життя їм віддаю!
            Ніяк я барвами досхочу
            Своїх очей не напою.
            Нехай і так…
   
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися з життєвим і творчим шляхом цього поета. Хто він?
 Це – Олександр Олесь.
А тема нашого уроку «Дивною казкою був мені світ»
1.                    Про поета
ü     Розповідь учителя.
— 4 грудня 1878 р. в м. Білопілля на Сумщині народився Олександр Олесь, справжнє прізвище якого Олександр Іванович Кандиба. Прожив він 65 років, які складалися з радощів і мук.
Батько походив з чумаків, а мати — з кріпаків. Першою його учитель­кою була мама. Вона у 4 роки навчила сина читати і писати. У 9 років написав свій перший вірш.
Але безтурботне дитинство швидко закінчилося. Коли Олександрові було 11 років, трагічно помер батько. Сім'я переїхала жити до діда. Там хлопчик зріднився зі сільським життям, піснями, звичаями.
У сім'ї не було грошей, щоб навчати Олександра у гімназії, тому він вступив до хліборобської школи, а пізніше — в Харківський ветеринар­ний інститут.
У Харкові він познайомився з такими знаменитостями, як Леся Укра­їнка, М. Коцюбинський, М. Лисенко. Вони допомогли Олександру переосмислити долю української мови.
З дитячою літературою найбільше поріднився тоді, коли з'явився на світ його перший син — Олег, якого батько називав Лелекою. Батько у віршованій формі розказував синові про абетку, математичні премуд­рості, а ще про зайчиків, курей, гусей, півників. Олег теж зацікавився літературою і став віршувати, підписуючись О. Лелека, а згодом О. Ольжич.
Сталося так, що Олександр Олесь у 1919 р. виїхав за кордон, сам не відаючи, що це вже назавжди. Перебуваючи за кордоном, у далекій чужи­ні, поет не один раз подумки линув на Україну. І згадувався йому спів жайворонків і солов'їв, розкішна природа України. І ця краса перелива­лася у мелодійне слово поета.
ü     Читання учнями в підручнику (с.58)
— Прочитайте текст про Олександра Олеся. (читає підготовлений учень)
ü     Що ви ще дізна­лися про поета?
ü     Вибіркове читання за запитаннями.
— Де автор проводив час кожне літо, будучи хлопчиком?
— Який вплив на Олександра мав дід?
— Що згадував поет про дитинство?
2.                    Робота над віршем «Згадую так я в дитинстві любив».
ü      Коли читаєш вірші Олександра Олеся, здається, що поет звертається до кожного з нас: полюби ці трави, квіти, степ, пізнай усе живе!
ü     Послухайте вірш «Згадую так я в дитинстві любив» у виконанні майстра художнього слова.
(звучить грамзапис)
ü     Про що з такою любов'ю згадує поет?  ( про шелест нив, пісні вітрів, розмову струмка, шум поля)
ü - Чи міг зрозуміти думки природи? ( ні)
ü - Як ви розумієте вислів «Серце ж моє розуміло»? (хлопчик сприймав природу через свої почуття, настрій, але не міг чітко висловити свої думки)
ü     Словникова робота
Дібрати синоніми до слів нива, хата, безліч, говорив.
ü     Повторне читання мовчки
-             Чим був світ для поета?
-             Поміркуємо, які почуття викликали в автора ці спогади про дитинство?
-             Знайдемо у вірші рядки, що римуються.
Підготуйся до читання вірша вголос. Зверни увагу на межі речень. Після яких слів зробиш найдовшу паузу? Чому?
ü     Виразне читання вірша учнями за методикою «Я - диктор»
3.                    Робота над віршем «Степ».
 О.Олеся критики називали ліриком чистої води. Мабуть тому, що він не приховував своїх почуттів, своєї любові до природи, до пісні птаха, до шелесту найменшої травинки.
  Коли дивишся у воду, то бачиш відображення. І так відображалися почуття поета в словах.
    Красиві слова, приємна мелодія, здається, що підхопить її вітер і понесе десь далеко у світ широкий, і навіть пташки перестануть співати, бо заслухаються, і десь зависне пісня  в травах безкрайнього степу.
ü     Словникова робота
-             Що таке степ?
-             Красивий степ у різні пори року.
-             Зараз ми прочитаємо вірш, де автор описує степ.
ü     Слухання грамзапису «Степ».
-                У які пори року описаний степ?
ü     Повторне самостійне мовчазне читання вірша учнями.
ü     Аналіз вірша з елементами вибіркового читання
- З чим порівнює автор степ в різні пори року?
 - На що схожий степ весною? ( килим)
 - Хто вишиває цей килим і чим ? ( сонце промінням)
 - Як описано розміри степу? ( не обійдеш зором, не углядить береги, широкий)
- Який степ влітку? (буйний, сизий)
 - Що спільного між степом восени і пустелею? (колір пожовклої трави і колір піску)
 - Зимовий степ  як представлено?(як перлину)
- З ким порівнюється зима?( з бабою)
ü Виразне читання вірша учнями.
ü Робота з картинками «Степ у різні пори року»
ІV. Підсумок
                            дізнався
     я                     навчився
                            запам’ятав
мені                    сподобалось
V. Домашнє завдання .

Підготуватися до конкурсу  на кращого читця віршів О. Олеся.

Комментариев нет:

Отправить комментарий